JSN Epic - шаблон joomla Авто
Hyrje Regjistrohu

Hyr ne llogarine tuaj

Pseudonimi *
Fjalekalimi *
Ruaj te dhenat

Krijo nje llogari

Fushat e shenuara me yll (*) jane te domosdoshem.
Emri *
Pseudonimi *
Fjalekalimi *
Verifiko fjalekalimin *
Email *
Verifikoni emailin *

Pyetje: Ju pershendes me pershendetjen islame Esselamu alejkum. Jam 32 vjeçar dhe i martuar. Pyetje ime ka te beje me ate se a i lejohet nje femre, konkretisht gruas time qe te punoje e perzier me meshkuj ne pune? Ne fakt bashkeshortja ime eshte e mbuluar me veshje islame. Por dua te dij se a i lejohet, a eshte haram apo hallall te punoje e perzier me burrat ne nje zyre? Ju faleminderit per mirekuptimin. Allahu ju shperblefte.

Përgjigje:

Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndërsa salavatet dhe selamet qofshin mbi të Dërguarin tonë Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij të pastër, mbi shokët e tij besnik, si dhe mbi të gjithë ata që e pasuan dhe e pasojnë rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Nuk lejohet që femra muslimane të punojë (të shkojë në punë), përveç nëse plotësohen këto kushte:

1-Të jetë puna në esencë e lejuar,

2-Të shkojë në punë me leje të mahremit (prindit apo bashkëshortit),

3-Të jetë në punë me mahrem nëse puna është larg shtëpisë së saj,

4-Mos të jetë puna shkak për pengimin e bërjes apo edukimit të fëmijëve,

5-Të bëhet puna për shkak të nevojës dhe jo për shkak të dëshirës,

6-Të shkojë për në punë me veshje të plotë islame,

7-Mos të jetë puna me të cilën mundohet sa nuk ka mundësi,

8-Mos të ketë përzierje me burrat e huaj.

(Amelul mer’eh fi mizani Sheriah 112-118)

Allahu e di më së miri.

Omer Bajrami

24.09.2011

Add comment


Security code
Refresh

Shko lart